Filia Będziemyśl

w Będziemyśl

 

Biblioteka Publiczna Będziemyśl znajduje się w wyremontowanym
Wiejskim Domu Ludowym w Będziemyślu

 Osoba odpowiedzialna: Pani Paulina Cyrulik – młodszy bibliotekarz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Poniedziałek - Piątek 12.00 - 18.00

 Sobota NIECZYNNE

 

 

 

FRANKLIN W BIBLIOTECE SPOTKANIE Z PANIĄ BEATĄ KRAWIEC

w Będziemyśl

W czwartek 29 lutego po raz drugi gościliśmy w bibliotece Panią Beatę Krawiec – specjalistkę ds. promocji i reklamy Księgarni Nova. Pani Beata poprowadziła niesamowite zajęcia dla przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Będziemyślu. Tematem zajęć był żółw Franklin.

Pani Beata sprawiła, ze przedszkolaki zostali „wciągnięci” do wspólnego czytania książeczki „Franklin mówi „przepraszam””. Żółwik Franklin pokazuje, że prawdziwe przepraszanie wymaga pokory i skruchy. Kiedy popełnia błąd lub sprawia, że ktoś się źle czuje zawsze stara się naprawić swoje działania. Jego relacje z innymi bohaterami Misiem, Ślimakiem czy Lisem są pełne empatii, zrozumienia i gotowości do współpracy. Franklin jest nie tylko bohaterem książkowym, ale także, przyjacielem wszystkich dzieci.

W trakcie warsztatów, kiedy wszyscy niecierpliwie czekali na pojawienie się Franklina, Pani Beata przeczytała dzieciom opowiadanie „Odjazdowy zwierzyniec” Wiesława Drabika, przedszkolaki wspólnie naśladowali odgłosy zwierząt. Dodatkową atrakcją, która sprawiła ogrom radości dzieciom była możliwość przebrania się za Franklina.

Pani Beata nauczyła dzieci „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam” w języku migowym, jednocześnie zwracając szczególną uwagę na właściwe relacje z osobami niepełnosprawnymi.

Na zakończenie zajęć Pani Beata poprosiła przedszkolaki, aby narysowały postać Franklina w domu lub w przedszkolu, a następnie przyniosły obrazek do biblioteki.

Dziękujemy Pani Beacie, Pani Ewie i Pani Marcie oraz przedszkolakom za fantastyczne zajęcia.

Galeria

KOSMICZNE FERIE

w Będziemyśl

29.01.2024 poniedziałek START - początek przygody kosmicznej w bibliotece. Razem z Astrokotem bohaterem książek autora Dominic Walliman dzieci poznały najważniejsze wiadomości o Układzie Słonecznym. Rolę i pozycję Słońca, planety i ich charakterystyczne cechy, rodzaje i zadania satelity,  ciekawostki kosmiczne jak np. statut planety Pluton, która została wykreślona z listy planet, ale teraz naukowcy poznając go lepiej, zastanawiają się czy go nie przywrócić. W drugiej części zajęć dzieci tworzyły makietę Układu Słonecznego widzianego z powierzchni księżyca.

Kto odbył pierwszą podróż kosmiczną? Kim był Neil Armstrong? Kosmonauta czy astronauta- jaka jest różnica? Ciekawostki księżycowe czy budowa rakiet, promów kosmicznych, to tematy drugiego dnia zajęć. W części plastycznej warsztatów dzieci udały się w Podróż Kosmiczną, wykorzystując makietę Układu Słonecznego, zadanie polegało na zbudowaniu rakiety i ulepieniu figurki astronauty lądującego na księżycu.

Ostatni dzień zajęć to podsumowanie zdobytej wiedzy o Słońcu, Planetach, lotach w kosmos czy lądowaniu na Księżycu, odpowiedzi dzieci często były bardzo kosmiczne i humorystyczne jak np. nasza planeta to Mars, a Słońce krąży wokół Ziemi. Utrwaleniem nazw planet pomogła zabawa ruchoma pt. „Słońce parzy”. Jeden z uczestników rzuca piłką do drugiego i podaje nazwę planet np. Jowisz, Mars, zadaniem dziecka jest złapać piłkę i odrzucić do kolejnego. Kiedy padnie słowo „Słońce”, to nie można łapać.

Nie jesteśmy sami w kosmosie „mieszkańcy kosmosu”, to temat części plastycznej trzeciego dnia. Powstały pojazdy marsjańskie – latające spodki z talerzy i sami Marsjanie.

Kosmos, który kojarzy się z tajemnicą i niezbadanym terenem pełnym zagadek i nowych odkryć stanowił doskonały temat do pogłębiania wiedzy, dlatego zachęcamy i zapraszamy do odwiedzania i wypożyczania książek.

Bardzo dziękuję dzieciom za tak kreatywne i pomysłowe uczestnictwo w zajęciach.

Galeria             

STRAŻACY Z OSP W BĘDZIEMYŚLU Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

w Będziemyśl

W czasie ferii odwiedził bibliotekę Członek Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych województwa podkarpackiego pan Dominik Lorenc opowiedział dzieciom o pracy w straży, o tym, że jest ciężka i niebezpieczna i jak ważną pełni rolę straż w społeczeństwie. Podczas spotkania dzieci zostały zaproszone przed budynek biblioteki obok remizy strażackiej gdzie strażak mówił o zasadach bezpieczeństwa, a druh Karol Migała, który należy do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej  w Będziemyślu pokazał jak należy się zachować kiedy służby ratunkowe kierują ruchem, dla przykładu został zatrzymany autobus.

Pan Dominik ogłosił również konkurs na zbudowanie gaśnicy strażackiej (materiały i technika dowolna) w domu, nagrodzone miały zostać trzy pierwsze miejsca. Nagrodą były hełmy strażackie. Dzieci miały tylko jeden wieczór na wykonanie pracy. Zdobycie hełmu tak bardzo zachęciło dzieci do pracy, że w środę kilkanaście pięknych, małych i dużych, różnych gaśnic dzieci przyniosły ze sobą do biblioteki. Głosowanie odbyło się za pomocą koralika, które każde dziecko kładło przed gaśnicą – pracą, która najbardziej mu się podobała.

Zwycięscy:

I miejsce Miłosz Job

II miejsce Dominika Migała

III miejsce Emilia Migała i Daria Lip

Wszystkie dzieci, które tego dnia były na zajęciach w bibliotece dostały również odblask i słodycze, od druhny Marleny Zagulskiej i Dominika Lorenca.

W imieniu dzieci bardzo dziękujemy za uatrakcyjnienie warsztatów bibliotecznych, przypomnienie zasad bezpieczeństwa i przybliżenia charakteru pracy i roli strażaka OSP oraz za prezenty.

Galeria